Veritas – pojem, historie?

V každé domácnosti měly naše babičky šicí stroj. Mezi značky, které byste dříve v ČR našli, patřily Veritas, Lucznik, Singer, občas Visnja příp. další. Nejoblíbenějšími a nejrozšířenějšími byly značky Veritas, Lucznik a Singer. Ale mít šicí stroj Veritas - to byla vždy prestižní záležitost. Měli jste nebo ještě máte doma svou Veritasku? Silné a robustní stroje, které zvládly prošít téměř všechno?

Zajímá vás historie značky Veritas? Zde je:
Zakladatelem značky Veritas byl pan Augustus Clemens Müller, který si nechal model s názvem Veritas patentovat roku 1894. Toto jméno bylo dále používáno jeho potomky i pro další modely. Po druhé světové válce byly Müllerovy továrny v Drážďanech znárodněny a přejmenovány na VED Mechanik. Do roku 1952 bylo vyrobeno cca 2 miliony kusů strojů s označením Veritas. 2. října 1955 byla převedena výroba strojů i s právy na značku Veritas ze závodu v Drážďanech do továrny VEB Nähmaschinenwerk ve Wittenbergu, blízko Schwerinu. Závod ve Wittenbergu byl založen v roce 1903 a patřil ke koncernu produkující stroje Singer. V tomto městě byly vyráběny známé šicí stroje této společnosti a téměř celé 20. století Wittenberg byl v Evropě nazýván „městem šicích strojů“. V 70. a 80. letech dosáhla roční výroba ve Wittenbergu 400 000 kusů. V roce 2002 společnost převzala pobočka švýcarského koncernu Bernina Holding AG.

Nejznámější modely šicích strojů Veritas:

- Veritas Textima 8014/35 – vyráběné v 70. letech, stroj má venkovní motorek, obal má šedou + bílou barvu, zaoblené tvary.
- Veritas Textima 8014/40 – vyráběné v 80. letech, s motorkem TUR2, obal má béžovou + bílou/hnědou barvu, hranatější tvary.
- Veritas Rubina – vyráběné v 80. letech s venkovním motorkem, barva obalu šedá + modrá, vyšší hustota stehu se u některých verzí stroje dosahovala vsunutím trojúhelníkového dílu k zapošívací páčce.   
- Veritas Famula – vyráběné v 80. letech, kryt šedá + modrá, verze „Electronic“ měla motorek v těle stroje pod kryty, volné rameno, regulace rychlosti šití posouvací páčkou a vyšší hustota stehů se u některých verzí vytvářela rovněž vsunutím trojúhelníkového dílku k zapošívací páčce.
- Veritas Columba – vyráběné v 80. letech, bílo-hnědý kryt stroje, ve verzi „Electronic“ měl stroj motorek integrovaný uvnitř v těle stroje.

A jaká je ta nová modelová řada Veritas?
Delší dobu jste o Veritaskách neslyšeli a už se zdálo, že značka zcela zmizela. Je tak? Tak to máme pro fanoušky této značky skvělou zprávu! Šicí stroje Veritas se vrátily na český trh a dokonce s sebou tentokrát vzali i overlock. Pojďme si je představit.

Šicí stroj Veritas Laura
Jednoduchý šicí stroj pro domácnost s kovovou konstrukcí a součástkami, který disponuje 12 programy, 4-krokovou knoflíkovou dírkou, kyvným CB chapačem, regulovatelnou délkou stehu a volným ramenem. Stroj má příkon motoru 70 W a zvládá bez problémů silnější materiály jako např. riflovinu, montérky, manšestr, softshell ad. Stroj nemá overlockový steh, ale má klasické klikaté entlovací stehy.
Jako základní šicí stroj je Veritas Laura plně dostačující.

Šicí stroj Veritas Laura

Šicí stroj Veritas Rachel
Šicí stroj do každé domácnosti s kovovou konstrukcí, součástkami a příkonem motoru 70 W. Tento stroj disponuje 32 šicími programy, automatickou knoflíkovou dírkou, kyvným CB chapačem, volným ramenem a regulovatelnou délkou i šířkou stehu. Stroj zvládá bez problémů silnější materiály jako je riflovina, montérkovina, manšestr, softshell atp.
Veritas Rachel - to je kvalitní a bezproblémový stroj!

Šicí stroj Veritas Rachel

Šicí stroj Veritas Rubina
Elektronický šicí stroj pro domácnost s kovovou konstrukcí, kovovými součástkami a hlavně s příkonem motoru 70 W. Stroj disponuje 100 šicími programy (užitkové, overlockové i dekorativní stehy), 8 typy automatické knoflíkové dírky, horizontálním rotačním chapačem, nastavitelnou délkou i šířkou stehu a volným ramenem. Stroj díky silnému motoru a konstrukci zvládá bezproblémově silnější materiály jako je riflovina atp.
Veritas Rubina - elektronický stroj s krásnými dekorativními stehy a přesto s jednoduchou obsluhou.

Šicí stroj Veritas Rubina

Šicí stroj Veritas Alina
Robustní elektronický šicí stroj s LCD displejem a automatickým odstřihem nitě pro domácnost. Šicí stroje Veritas Alina jsou vybavené 90 šicími programy, 7 typy automatické knoflíkové dírky, horizontálním rotačním chapačem a volným ramenem. Stroj díky silnému motoru a konstrukci zvládá i silnější materiály jako je riflovina atp.
Veritas Alina - moderní silný stroj s velkým výběrem stehů a automatickým odstřihem nitě.

Šicí stroj Veritas Alina

Šicí stroj Veritas Selina
Robustní elektronický šicí stroj pro domácnost s LCD displejem a automatickým odstřihem nití. Tento stroj je vybaven 197 šicími programy vč. 1 druhu abecedy a 7 typy automatické knoflíkové dírky, horizontálním rotačním chapačem a volným ramenem. Stroj díky silnému motoru a konstrukci zvládá i silnější materiály jako je riflovina atp.
Veritas Selina ocení uživatelé, kteří mají rádi kreativitu.
Šicí stroj Veritas Selina

Šicí stroj Veritas Regina
Robustní elektronický šicí stroj pro domácnost s LCD displejem a automatickým odstřihem nití. Tento stroj je vybaven 310 šicími programy vč. 2 druhů abecedy a 10 typů automatické knoflíkové dírky, horizontálním rotačním chapačem a volným ramenem. Stroj díky silnému motoru a konstrukci zvládá i silnější materiály jako je riflovina atp.
Veritas Regina splňuje nejnáročnější požadavky kreativního šití.
Šicí stroj Veritas Regina

Overlock Veritas Melanie
Je novinkou mezi overlocky, jedná se vůbec první overlock značky Veritas na našem trhu. Jedná se o kvalitní overlock pro domácnost, který má 2, 3 a 4-nitné stehy, disponuje 12ti typy stehu, diferenciálním podavačem, regulací délky stehu a šířky ořezu. Stroj má barevně značené dráhy nití a je tak snadný pro obsluhu. Jedná se o overlock s kovovou kostrou, součástkami a příkonem motoru 90 W.
Overlock Veritas Melanie je sázka na jistotu, pokud šijete úplety.

Overlock Veritas Melanie